Napísali o nás

GASTRO ŠPECIÁL

28.03.2017

Korzár Prešov dňa 28.3.2017 vo svojej prílohe „Gastro špeciál“ uverejnil článok o našej reštaurácii. 

Článok je k nahliadnutiu aj online na webe Korzáru na tejto adrese: 

https://presov.korzar.sme.sk/c/20493555/cactus-ocari-umenim-na-tanieri-i-prostredim-domova.html

 

 

 

     Keď sa takmer pred siedmimi rokmi otvorila reštaurácia Cactus v Bardejove, bolo okamžite jasné, že svojim neopakovateľným šarmom sa stane vyhľadávaným miestom na relax pri dobrom jedle, vínku, či kávičke.


     Od svojho štartu udávala trendy v gastronómii a aj po viac ako šesťročnom fungovaní je kolektív nadšencov stále odhodlaný prinášať novinky, zlepšovať a inovovať jedálny lístok, ponúkať našincovi možnosť spoznávať nové chute, vône, korenia....

 

Spojenie príjemných vecí


     Pocit domova a bezpečia. Kombinácia prírodných materiálov a pastelových farieb. Štýl, ktorý mieša Francúzsko s Anglickom. Plamene kozuba. Výrazné doplnky, štýlové prestieranie, mäkučké kreslá, či stoličky, výhľad do záhrady i na jazierko, priestranné terasy zaliate slnkom.


     „Ak spojite dobré jedlo s dobrým vínom v dobrej spoločnosti a v príjemnom prostredí, hrozí vám, že zažijete niečo emocionálne pekné.“ potvrdzuje naše dojmy manažér reštaurácie Valér Herich.


     „Snažíme sa vytvoriť krásne prostredie, skvelé jedlo a starostlivosť, o ktorú sa postará náš personál. Naši šéfkuchári dbajú na kulinárske detaily, ktoré vytvárajú vizuálnu chuť. Skvelé jedlo nie je len to, čo vás napĺňa. Skvelé jedlo je druh cesty, ktorá vás vráti k zdrojom potešenia, ktoré ste zabudli a berie vás do miest, kde ste predtým neboli.“


     Nie sú to len prázdne slová, v Cactuse skutočne platí, že vás stále prekvapia novými kombináciami chutí, novými receptami, či zážitkovými degustáciami, ktorými nám chcú ukázať tajomstvá gastronómie a naučiť nás skúsiť aj niečo iné, netradičné.

 

Polotovary sú tabu, len čerstvé suroviny


     Jeden zo šéfkuchárov Peter Andráš strávil niekoľko rokov v cudzine, varil v Anglicku i Švajčiarsku, zbieral skúseností, aby mohol potom všetko zúročiť doma.


     Priznáva, že na rozdiel od Slovenska, sú v západných krajinách ľudia viac otvorení ochutnávať, degustovať, nie sú takí konzervatívni a sú zvyknutí jesť v reštauráciach aj v bežný deň, nielen pri významných príležitostiach.


     „Ak by som mal povedať, prečo si má zákazník vybrať reštauráciu Cactus, určite by som zdôraznil, že varíme z čerstvých potravín. Nepoužívame polotovary. Nás jedálny lístok, ktorý nie je siahodlhou bibliou, je však zostavený dômyselne tak, aby vyhovel naozaj každému. Obrazne povedané od malého dieťaťa po dospelého chlapa, od jednoduchého stravníka po prominenta. Robíme vynikajúce steaky, zeleninové šaláty, slovenské jedlá, ale aj talianske špeciality, máme aj divinu, či čerstvého pstruha z neďalekého chovu. Jedlá podľa sezóny inovujeme, chystáme napríklad do ponuky aj jahňací hrebienok s restovaným špenátom, šafranovými zemiakmi a redukciou z portského vína, čo bude úžasná kombinácia. Aj dezerty podávame čerstvé, robíme si ich sami a sú veľmi obľúbené, napríklad marhuľový alebo mangový cheescake, čokoládový fondant s vanilkovou zmrzlinou,“ hovorí Peter Andráš.

 

Na rôzne príležitosti


     Priestory reštaurácie sú vhodné na oslavy narodenín, promócii, firemné podujatia, ale aj svadby.


     „U nás sa už stalo zvykom, že svadby sa konajú v netradičnom duchu. Po štvorchodovom menu je potom pripravený raut s teplými bufetmi a hostia majú k dispozícii zimnú i letnú záhradu a teraz chystáme svadbu v záhrade v altánku, takže všetko vrátane slávnostného aktu prebehne u nás. Kapacita je do 50 ľudí.“

 

Oceňujú spätnú väzbu

 

     V Cactuse by veľmi ocenili, keby ľudia boli viac úprimní.


     „Ako inak získať spätnú väzbu a zistiť, či naozaj robíme všetko fajn? Preto by som sa tešil, aby hostia hovorili, čo sa im páčilo, čo im chutilo, prípadne nechutilo, čo by si naopak želali do jedálneho lístka pridať. Mám, bohužiaľ, skúseností aj také, že tu chváli a za rohom haní, to je také naše typicky slovenské. V Cactuse sme za konštruktívnu kritiku vďační, posúva nás dopredu.“


     S pokorou sa pozerajú na množstvo spokojných zákazníkov, ale uvedomujú si, že reštauračný biznis ide míľovými krokmi dopredu.


     „Našťastie sme sa tu zišla taká skupina nadšencov, ktorým nechýba láska ku gastronómii, kreativita a nápady. Takže aj teraz už premýšľame nad novinkami, ktorými chceme postupne príjemne prekvapiť hostí. Základná filozofia zostáva – čerstvosť potravín, vľúdny personál, pohodové prostredie. Skrátka, aby sa tu hostia cítili príjemne ako doma a vždy dostali na tanier jedlo, ktoré si skutočne vychutnajú. A samozrejme, že by sme si priali, aby sa tento druh spoločenskej kultúry dostal viac medzi Slovákov, tak ako je to samozrejme v iných krajinách,“ dodáva Valér Herich.


 

Jahňací hrebienok s restovaným špenátom, šafranovými zemiakmi a redukciou z portského vína

Suroviny na 4 porcie:

• jahňací hrebienok 600 g
• čerstvý mladý špenát 400 g
• zemiaky 400 g
• šafran 0,06 g
• portské víno 200 ml
• maslo 50 g
• soľ
• čierne korenie
• tymián
• olivový olej
 
Postup:

   Jahňací hrebienok si očistíme, osolíme a okoreníme. Sprudka opečieme na grile z každej strany, aby sa mäso zatiahlo. Dopečieme v rúre s olivovým olejom a tymianom. Pečieme pri teplote 190 C° približne 6 minút. Čerstvé zemiaky varíme v osolenej vode so šafranom približne 10 minút. Portské víno si necháme pomaly redukovať. Stiahneme z plameňa a postupne pridávame maslo do redukcie tak, aby sa nám suroviny spojili do lesklej konzistencie. Čerstvý špenát prepláchneme, osušíme a orestujeme na panvičke zo štipkou soli, čiernym korením a maslom. Špenát následne precedíme. Všetke surovine podávame na tanier podľa vlastnej fantázie.
GASTRO ŠPECIÁL